Lov kaprů na řece
Chytání velkých kaprů na řece vyžaduje specifický přístup, vybavení a techniky. Zde je několik tipů, jak úspěšně chytat velké kapry na řece, kdy v našich podmínkách můžeme následující článek s tipy použít i na vodní nádrže – Kořensko, Hvěvkovice a na určitých úsecích Orlík a i Lipno. Samozřejmě jsou úseky na vodních nádržích, kde je potřeba použít specifické techniky rybolovu, ale těm se dnes věnovat nebudeme.
Pojďme se seznámit se základními praktikami, které nám pomůžou při chytání kapitálních úlovků:
a) Výběr místa
– Hluboké úseky řeky: Hledejte místa s hlubší vodou, kde se kapři cítí bezpečně.
– Proudové proudy a vodní víry: Kapři se často zdržují v oblastech s pomalejším proudem nebo v blízkosti vírů.
– Překážky a úkryty: Místa s padlými stromy, kameny nebo jinými překážkami jsou ideální pro kapry, protože jim poskytují úkryt. Samozřejmě je zde i druhá strana mince, kdy větší ryby se zdržují u překážek záměrně, aby je následně použily při souboji s rybářem a nezřídka se stává, že ryba s pomocí překážek ve vodě rybáře přemůže.
b) Vybavení – nyní se pojďme podívat blížeji na rybářské/kaprařské vybavení.
– Prut a naviják: Kvalitní prut s kapacitou pro těžké nástrahy a robustní naviják s dostatečnou kapacitou vlasce, to jsou první základní části rybářovo vybavení.
– Montáže: Celá montáž by měly být robustní a odolná proti proudu v řece. Zde se spoléháme na osvědčené a odzkoušené vybavení, to platí dvojnásob pro háčky. Výběr správného háčku pro konkrétní situaci a specifickou montá, to by vydalo na samostatný a nikoliv krátký článek – pokusíme se to rozebrat někdy v budoucnu. Co se týká zátěží, na proudných úsecích se nebojte použít více než 100 g zátěže. Jsou místa kde zátěž s váhou 180 g bude málo, uvidíte sami. Rybářskou bižuterii naleznete na našem eshopu zde.
c) Specifika proudných úseků
– Zakrmování: Jako vždy a všude, kapři reagují na krmení. Použijte směs partiklu, boilies a pelety pro zakrmení místa. Počítejte však s tím, že proud může podstatně změnit přesné místo, kam chcete zakrmit. V mírném proude se návnady snesou ke dnu poměrně rovnoměrně a rychle, ale pokud je proud silný, místo kam vhodíme návnady se liší s místem dopadu na dně liší o několik metrů, myslete na to při zakrmování a umisťování nástrahy.
– Chytání v proudu: Umístěte návnadu do oblastí s pomalejším proudem nebo za překážky, kde se kapři často zdržují.
– Výběr času: Noční rybolov: Kapři jsou často aktivnější v noci, v letních měsících takže noční rybolov může být velmi úspěšný, zejména pak v horkých dnech je noční doba ten pravý čas na nachytání titánů řek. Pozor ale povolenou dobu lovu. Rybářská stráž většinou nereaguje na argumenty lovu stylem „chyť a pust“ a nedodržení doby lovu pak znamená v mnoha případech nedobrovolnou pauzu od rybařiny v řádu několika měsíců.
– Kontrola nástrahy: Pravidelně kontrolujte nástrahu, bílá ryba nebo rak dokáže kuličku boilies za chvilku zneškodnit.
Na závěr obecná doporučení, která lze aplikovat obecně a bez kterých bude chytání velkých kaprů obtížné.
– Klid, ticho a trpělivost: Kapři jsou plaché ryby, buďte tišší, buďte trpěliví a připraveni čekat.
– Ohleduplnost: Respektujte přírodu a pokud možno, praktikujte metodu chyť a pusť, aby populace kaprů zdravě rostla a dělal radost i ostatním rybářům. Po vylovení ryby, používejte podložky na vyjmutí ryby a kvalitní podběráky, aby nedošlo k poškození kapra při manipulaci.