Jak na kapry v letním období?

Chytání kaprů v létě může být velmi úspěšné, pokud se přizpůsobíte specifickým podmínkám tohoto ročního období. Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci zvýšit vaše šance na úspěch:

 • volba správného místa

V létě se kapři často zdržují v oblastech s vyšší koncentrací kyslíku a chladnější vodou. Hledejte je v blízkosti vodní vegetace, překážek, stínu stromů nebo v blízkosti pramenů a proudících částí vody.

 • časování je klíčové

Kapři jsou nejaktivnější brzy ráno a pozdě odpoledne, kdy je teplota vody nižší. Chytání v těchto časech může výrazně zvýšit vaše šance na úspěch. V noci mohou být také aktivní, což z ní dělá další ideální čas pro lov. Revíry v podmínkách 24/7 jsou pro zkoušení nejlepší volbou.

 • použití správné nástrahy/návnady

V létě kapři často preferují sladké a ovocné příchutě boilies, avšak z vlastích zkušeností víme, že klasické maso/rybí příchutě fungují taktéž skvěle, z nabídky našeho eshopu si jistě vyberete. Vedle nástrah je důležitá i kvalita a kvantita návnady – zakrmení lovných míst kvalitní návnadou může přinést zásadní zlom při chytání kapitálních kousků.

 • přizpůsobte techniku lovu – nástrahy

Kromě klasického boilies, lze účinně využít i neutrálně vyvážené boilies a samozřejmě i plovoucí boilies, kdy použití plovoucích boilies může být velmi efektivní, zejména v horkých dnech, kdy kapři hledají potravu blíže hladině. Nazapomínejte na PVA materiál, Použití PVA sáčků naplněných mikro peletami, drcenými boilies nebo jinými atraktivními návnadami může přilákat kapry k vaší nástraze.

 • sledujte počasí

Možná opomíjená skutečnost – počasí. Kapři jsou velmi citliví na změny počasí. Po bouřce, kdy se kyslík ve vodě zvyšuje, jsou kapři velmi aktivní. Sledování předpovědi počasí vám může pomoci naplánovat lov na nejlepší možné časy. Ryby také vnímají atmosférický tlak, zejména pak jeho prudké výkyvy.

 • montáže

Použití správné montáže je důležité pro úspěšný lov kaprů. Montáže jako Chod Rig, Hair Rig nebo Ronnie Rig mohou být velmi účinné v různých situacích. Ujistěte se, že vaše montáž je dobře vyvážená a citlivá na záběry.

 • tichý přístup

Kapři jsou velmi plachá ryba a mohou být snadno vyplašeni hlukem. Udržujte svůj přístup k vodě co nejtišší a vyvarujte se prudkých pohybů, abyste kapry nevyplašili.

Letní chytání z lodě po krátkém dešti – kaprařina je prostě úžasná!

 • zkoušení různých hloubek

Kapři se obecně zdržují v různých hloubkách v závislosti na teplotě vody a denní době. Experimentování s různými hloubkami může pomoci najít tu správnou oblast, kde se kapři nacházejí. Při lovu na dva pruty doporučujeme mít každý prut umístěn v jiné hloubce a zkoušet aktivitu ryb.

 • úspěch

Nezapomínejte po úspěšném zdolání ryby na rychlé a šetrné zacházení s úlovkem. V úctě mějte i menší a někdy nechtěné ryby – cejny, sumečky apod. V parných dnech je důležité ryby rychle a šetrně vypustit zpět do vody. Vyhněte se dlouhému držení ryb mimo vodu, aby se minimalizoval jejich stres a zvýšila jejich šance na přežití. Při manipulaci s rybami používejte vlhké ruce a měkkou podložku, abyste minimalizovali poškození rybí kůže a šupin. Focení s kapitálním úlovkem neodkládejte a vraťte soupeři co nejdříve svobodu.

 • myslete na sebe

Hydratace a ochrana pro rybáře. Nezapomínejte na vlastní hydrataci. Pijte dostatek vody, abyste předešli dehydrataci, noste pokrývku hlavy – kšiltovku, klobouk a sluneční brýle, abyste se chránili před slunečním zářením.

 • trpělivost a vytrvalost

Poslední rada, ačkoli stejně důležité jako ty předešlé. Lov kaprů vyžaduje trpělivost a vytrvalost, zvláště lov těch největších kousků  I když vše může být zpočátku obtížné, vytrvalost a dodržování těchto tipů vám přinese úspěch. Vyberte si na našem eshopu kvalitní boilies a rybářskou bižuterii a vyrazte za kapřím dobrodružstvím.